Jak dbać o włosy jesienią i zimą - proste zasady, których warto przestrzegać

Osoby zastanawiające się nad tym, jak dbać o włosy jesienią i zimą mają zwykle świadomość tego, że są to pory roku stawiające przed nimi szczególne wymagania. Niestety, bardzo często przekonują się o tym, że nawet bardziej intensywna pielęgnacja włosów nie poprawia ich stanu. Na co warto więc zwracać uwagę, gdy włosy znajdują się pod czapką, mróz nie odpuszcza już kolejny dzień, a w domu powietrze wysuszają włączone kaloryfery?

Jak dbać o włosy jesienią i zimą – najważniejsze zalecenia

Czy widoczne niedociągnięcia, które nakazują nam pytać się o to, jak dbać o włosy jesienią i zimą mają swoje źródło w tym, że używamy nieodpowiednich szamponów i odżywek? Nawet, jeśli tak jest, mamy do czynienia z mniejszymi przewinieniami. Z tych znacznie poważniejszych często nie zdajemy sobie nawet sprawy.

Jednym z najpoważniejszych wykroczeń popełnianych przez osoby, które nie wiedzą, jak dbać o włosy jesienią i zimą jest wychodzenie z domu z wilgotnymi włosami. Gdy rano jest tak samo ciemno, jak w środku nocy, nieświadomie wydłużamy sen o kilka minut ograniczając do minimum czas niezbędny na przygotowania do wyjścia do szkoły lub pracy. Na skutki takiego działania nie trzeba czekać długo. Przeważnie nie jesteśmy w stanie dokładnie wysuszyć włosów, wychodzimy więc z założenia, że nic się im nie stanie, jeśli na wilgotne kosmyki nałożymy czapkę. Niestety, jest to najprostsza droga prowadząca do tego, aby stały się one osłabione, łamliwe i pozbawione blasku. Jeśli zakładanie czapki na wilgotne włosy wejdzie nam w nawyk, możemy mieć duże problemy z przywróceniem im dawnego piękna.

Nad samym suszeniem włosów jesienią i zimą również warto popracować. Niektóre zwyczaje neutralne dla nich wiosną i latem, zimą prowadzą do ich osłabienia. Zastanawiając się nad tym, jak dbać o włosy jesienią i zimą dobrze jest więc postawić sobie za cel rezygnację z suszenia ich z wykorzystaniem strumienia gorącego powietrza. Najlepszym rozwiązaniem jest odczekanie na moment, w którym włosy wyschną same, jeśli jednak nie mamy na to czasu pamiętajmy, że suszenie z wykorzystaniem chłodnego powietrza jest jedyną akceptowalną opcją.

Jak dbać o włosy jesienią i zimą – kosmetyki

Jeśli mamy swój ulubiony szampon i odżywkę, jesienią i zimą nie musimy zmieniać sprawdzonych kosmetyków pielęgnacyjnych. Pamiętajmy jednak o tym, że w czasie chłodnych pór roku w szczególny sposób należy dbać o to, aby włosy były nawilżone. Jeśli nasz podręczny zestaw nie spełnia tego założenia, postarajmy się o jego uzupełnienie o odżywkę, maskę albo wcierkę o działaniu nawilżającym. Rozpoznanie tego, czy mamy do czynienia z włosami potrzebującymi nawilżenia, czy też nie, nie powinno być zresztą trudne. Zaniepokoić powinna nas ich skłonność do elektryzowania się. Kosmetykami odpowiednimi do jesiennej i zimowej pielęgnacji są przede wszystkim te, w których składzie dominują masła, oleje roślinne i kwasy tłuszczowe. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak dbać o włosy jesienią i zimą, a te elektryzują się nawet pomimo naszych wysiłków, dobrym rozwiązaniem będzie zwiększenie częstotliwości ich mycia.

O czym jeszcze pamiętać?

Szukając odpowiedzi na pytanie o to, jak dbać o włosy jesienią i zimą warto pamiętać także o tym, aby chronić je przed wiatrem, śniegiem i mrozem. Można to robić na wiele sposobów, najskuteczniejszym wydaje się jednak noszenie czapki. Niska temperatura jest w stanie doprowadzić do uszkodzenia struktury włosów. Sprawia też, że stają się one gorzej odżywione nawet pomimo stosowania dobrych kosmetyków pielęgnacyjnych. Czapka może skutecznie rozwiązać ten problem.