Kontakt

Lawendowa Mydlarnia

tel.: 600 350 847 biuro@lawendowamydlarnia.pl
ul. Karmelicka 42
31-128 Kraków
woj. małopolskie
NIP: 6781362734

Producenci

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa (Poczta Polska paczka ekonomiczna 3-4dni) już od 149,00 zł.

Paczkomaty InPost

Paczkomaty InPost

Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Zaloguj się

Aromaterapia

Aromaterapia- wyjątkowa moc olejków eterycznych

Naturalne olejki eteryczne otrzymywane są w procesie destylacji roślin aromatycznych, poprzez poddanie ich działaniu pary lub przez maceracje tłuszczami. Esencje eteryczne są substancjami zapachowymi, które powstają w komórkach roślinnych, znajdujących się w liściach, korze, pniu lub skórkach owoców.  Olejki eteryczne są lekkie i nietłuste, większość z nich jest bezbarwna lub jasnożółta. Wymagają odpowiedniego przechowywania, ponieważ są wrażliwe na promieniowanie ultrafioletowe.

Historia ich stosowania w medycynie i w higienie psychofizycznej sięga czasów starożytnych. Olejki eteryczne i ich terapeutyczne właściwości znane były już 3000 lat p.n.e. w Egipcie, jak również w starożytnych Indiach, Chinach oraz Macedonii i Grecji. Avicenna- czyli Abu 'Ali Ibn Sina (980-1037) jako pierwszy uzyskał czysty olejek eteryczny, oraz opisał metodę destylacji. Został uznany za jednego z największych medyków okresu średniowiecza. Opracował dzieła medyczne opisujące ponad 800 roślin oraz ich działanie na ludzki organizm. W swoich księgach medycznych opisał także techniki masażu z wykorzystaniem olejków eterycznych. Tym samym aromaterapia stała się dziedziną naturalnej medycyny, którą z powodzeniem stosuje się do dziś.

Obecnie olejki eteryczne oraz ich pochodne (np. mentol, tymol, czy eukaliptol) bardzo często są wykorzystywane także w lekach nowej generacji.

Rosnące zapotrzebowanie na substancje zapachowe, w tym na olejki eteryczne spowodowało, że powstał szereg syntetycznych substancji zapachowych, którymi  zastępuje się drogie składniki naturalne.  Stwierdzono jednak, że żadne produkty syntetyczne nie są w stanie odtworzyć wartości naturalnego olejku uzyskanego bezpośrednio w wyniku procesu destylacji. Kupując olejki lub ich mieszaniny należy zwracać uwagę na wiarygodność dostawcy i orientować się w proporcjach cenowych. Stąd też przy doborze dostawców olejków należy zawsze preferować takich, którzy dają gwarancję zgodności z normami Farmakopei Polskiej (F.P.), Brytyjskiej (B.P.) lub Międzynarodowej Organizacji Normalizacji (ISO).

 

Sposoby aromaterapii

Kąpiele -  Przed kąpielą aromaterapeutyczną powinnyśmy wziąć prysznic lub zwykłą kąpiel - do kąpieli leczniczej nie powinno się używać środków myjących czy pieniących. Do  napełnionej wanny wkrapiamy od 5 do 15 kropli jednego lub kilku olejków i dokładnie mieszamy go z wodą. Długość kąpieli terapeutycznej to 10 - 30 minut. Po kąpieli wcieramy w ciało balsam z olejkami. Wskazany jest również masaż. Takich kąpieli możemy zażywać w zależności od naszych potrzeb, nawet kilka razy w tygodniu. Kąpiele z olejkami eterycznymi leczą i wspomagają leczenie chorób krążenia, skóry, bezsenności, łagodzą bóle mięśni i bóle związane z takim urazami jak zwichnięcia, pomagają w odprężeniu i relaksie, niwelują uczucie zmęczenia.

 

Masaż - W celu sporządzenia olejku do masażu mieszamy od 5 do 15 kropli olejku eterycznego z 25ml naturalnego oleju roślinnego, najlepiej w tym przypadku sprawdza się olej kokosowy lub olej ze słodkich migdałów. Olejek do masażu należy przechowywać w buteleczce z ciemnego szkła, w ciemnym i chłodnym miejscu (ale nie w lodówce). Przystępując do masażu nacieramy dłonie olejkiem i masujemy wybrane miejsca np. kark, barki, ramiona, plecy wcierając w nie olejek. Po masażu odpoczywamy przez kilkanaście minut i pozwalamy, aby skóra wchłonęła olejek po zakończeniu masażu możemy wziąć prysznic lub kąpiel. Masaż z zastosowaniem olejków ma działanie relaksujące, pomaga w uwolnieniu się od nadmiernego napięcia mięśni, poprawia krążenie krwi i ogólne samopoczucie.

Inhalacje -  Są one najwygodniejszą i najbardziej popularną formą wykorzystania olejków eterycznych. Najczęściej do inhalacji są wykorzystywane kominki aromaterapeutyczne. Ciepło świeczki podgrzewa miseczkę z mieszanką olejku (około 5 kropli) i wody (musi być przegotowana i gorąca), co powoduje odparowanie olejku i jego rozprzestrzenianie się w pomieszczeniu. Może być używany w pokojach, gdzie są chorzy jak również aby wspomóc koncentrację podczas nauki i pracy. W ten sposób można usunąć również nieprzyjemny zapach w pomieszczeniu.

Kompresy - Można zastosować zimne lub ciepłe kompresy. Do mieszanki z wodą należy dodać 2-5 kropli olejku. Następnie zamoczyć bawełnianą ściereczkę w przegotowanym płynie i przyłóżyć do chorego miejsca. Kompresy ciepłe stosujemy na artretyzm, bóle mięśni, nerwobóle, bóle menstruacyjne i stany zapalne skóry. Kompresy zimne - bóle głowy, oczy, siniaki, stany napięcia. Przy skurczach, opuchliznach, urazach stawów i stłuczeniach można zacząć od ciepłego kompresu, a zakończyć zimnym.

Pot-pourri - w mieszkaniu można również zastosować pot-pourri. Jest to nasączona wonnymi olejkami mieszanina płatków kwiatowych, liści, suszonych owoców. Pełni ona funkcje dekoracyjne. Na trzy, cztery garście mieszanki stosuje się około 20 kropli. Kiedy zapach zanika, potpourri skrapiamy ponownie.

Zasady używania olejków eterycznych

  • Nie należy stosować olejków eterycznych doustnie.
  • Po zastosowaniu olejków cytrusowych nie należy opalać się przez 6 godzin.
  • Nie należy stosować olejków eterycznych bez rozcieńczania.
  • Osoby mające skłonności do alergii powinny stosowanie olejków poprzedzić testem kontrolnym. Kroplę olejku eterycznego rozpuszcza się w lyżeczce oliwy roślinnej. 2 krople tej mieszaniny wciera się w malą powierzchnię skóry na mostku lub za uchem i pozostawia na 12 godzin. Jeśli po tym czasie nie wystąpią reakcje alergiczne typu zaczerwienienie lub swędzenie, olejek można stosować.
  • Nie stosuj większych dawek olejków niż to wskazane: 5-10 kropli w kominku aromaterapeutycznym, 10-15 kropli do kąpieli w wannie.
  • Jeśli mieszanina olejków dostanie nam się do oczu, należy przemyć je mlekiem.

 

Aromaterapia jest chętnie stosowana w kosmetologii. Olejki aromatyczne mają działanie równoważące i przyspieszają proces regeneracji organizmu po chorobie. Zabiegi aromaterapeutyczne pozwalają wyciszyć się, działają na zmysły i przynoszą ukojenie.

Naturalne olejki eteryczne znajdziesz TUTAJ.